Vytrvalostný seminár u Potočných

V nedeľu 12. 1. 2014 sa konal vytrvalostný seminár organizovaný Silviou a Vojtom Potočnými. Myslím si že predstavovať ich by bolo zbytočné, množstvo úspechov ktoré dosiahli by sme mohli vymenovávať veľmi dlho. Z tých najnovších možno spomenúť vytrvalostného koňa roka 2013, kobylku Gaamar, ktorá snáď bude pokračovať v takýchto úspechoch ešte mnoho rokov.

Seminár bol pre vysoký záujem situovaný v kultúrnom dome v Bošáci. Zúčastnilo sa ho okolo šesťdesiat ľudí z celého Slovenska a dokonca aj vytrvalostní priaznivci z Čiech.

Pred začiatkom seminára pohostenie už čakalo na stoloch a v miestnosti vládla priateľská atmosféra. Seminár mal názov „Vytrvalosť ako ju robíme my“, čo si myslím že je veľmi skromný názov. Výborne pripravená prezentácia a množstvo užitočných informácii vyvolali živú diskusiu. Možnosť vyjadriť sa a prispieť svojimi skúsenosťami dostali všetci zúčastnení. Boli sme takí zaujatí vytrvalosťou, že sme skoro zabudli na kapustnicu, ktorá sa podávala za symbolický poplatok. Taktiež vstupné bolo iba dobrovoľné.

Hlavným mottom seminára bol v podstate návod ako koňa trénovať, kŕmiť a vôbec pripravovať, aby bol schopný prejsť od prvej štyridsiatky až po stošesťdesiatku, samozrejme aby bol schopný pokračovať ďalej. Tento prístup posilňuje koňa postupne a s každým absolvovaným pretekom ho posúva ďalej.  Zdôrazňuje potrebu dlhodobej pomalej práce, kedy sa posilňujú najmä kosti a kĺby konského športovca a tým sa účinne predchádza rôznym únavovým zraneniam. Silvia zdôraznila, že pokiaľ kôň neabsolvuje aspoň dva preteky v dĺžke stošesťdesiat km, nejazdí svojho koňa na víťazstvo. V podstate je každým víťazstvom prejsť a myslím si že pre skutočných vytrvalcov hlavne byť schopný pokračovať.

Na seminári sa samozrejme okrem tréningu preberali aj všetky ostatné aspekty nie menej dôležité: výstroj, podkúvanie, kŕmenie, dokonca ešte aj správanie sa crew počas preteku. Jednou z veľmi dobrých rád bolo aj vodenie koňa po preteku (resp. pasenie). Mnoho jazdcov bohužiaľ necháva kone zavreté v boxe, čo má za následok opuch končatín a tuhnutie.

Kto neprišiel môže ľutovať, pretože aj napriek mnohým informáciám ktoré sú dnes dostupné neposkytujú taký komplexný návod ako sa dostať až po stošesťdesiat. Preto sa chcem týmto spôsobom poďakovať manželom Potočným že nám umožnili priblížiť sa k tomuto cieľu.

Na výživu a kŕmenie bude zameraný ďalší seminár, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Je určený nielen vytrvalcom ale všetkým ktorým záleží na zdraví svojho koňa.

 

Pripravila: Jaroslava Karbanová


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You