Brussels Equestrian Endurance Masters 2017

Rovnako ako minulý rok na Majstrovstvách sveta, aj tohtoročná päťčlenná reprezentácia na Európskom šamionáte v Bruseli bola tvorená z jazdcov z JK Napoli a rovnako dokončila len jedna dvojica. Trať bola celkovo veľmi technická a terén niekedy až extrémne ťažký, striedali sa úseky hlbokého piesku a tvrdého podkladu. Po Prvom kole 160 kilometrového preteku prišiel do cieľa s čelnou skupinou koní Mário Hoffmann a NOVISAAD D’AQUI, ich priemerná rýchlosť bola napriek dlhšiemu chladeniu cez 20 km/h. V druhej skupinke dobehol zvyšok našej výpravy Miriam Malá so SPIRITom, Simona Zelmanová a TOM JONES FT, Lucia Supeková a AQUILES s Petrou Hubačovou a OCAZom. Pre Lucku a Peťu to znamenalo aj koniec preteku, ich kone boli pre nepravidelnosť chodov vylúčené. Druhé kolo sa Mário s NOVISAADom snažili udržať rýchlosť a to sa im stalo osudným, po dobehu sa nepodarilo koňa ukludniť a pre vysoké tepy, metaboliku, bola dvojica vylúčená. Po treťom kole nepresvedčil o svojej spôsobilosti pokračovať TOM JONES FT, pre krívanie v preteku skončili. Posledné želiezko v ohni, Miriam Malá a SPIRIT, valach španielskej stajne S. G. Pereiru, dokončili závod na perfektnom 15tom mieste priemernou rýchlosťou 17, 354 km/h. Celkovo prešlo úspešne záverečnou veterinou 33 koní zo 68 štartujúcich.

Vyvrcholením podujatia boli Majstrovstvá sveta mladých koní, ktoré štartovali v sobotu 19. augusta. Po piatkovom celodennom daždi bola trať ešte viac premočená, podmienky ešte ťažšie a aj priemerná rýchlosť koní na čele pretekov sa znížila. Slovensko reprezentovalo päť koní, všetci absolvovali prvé kolo rozumne a situácia sa skomplikovala až po kole druhom. Pre krívanie bola vylúčená Dominika Kleinová a MINTEMIR, ktorí nedostali šancu predviesť sa v re-checkom a boli vylúčení pre krívanie koňa. Šancu na dobrý výsledok stratila v druhom kole Lenka Kovačiková so SHAKIRou. Lenka pre nepozornosť prehliadla odbočku, neúmerne si predĺžila trať, nestihla limit a bola diskvalifikovaná. S podobným osudom ako u Dominiky skončil po treťom kole pretek pre Michaelu Supekovú a MOUNADELa B. Rovnako po treťom kole pre krívanie nepokračovala Viera Smolinská a ZUBI. Úspech oslavovala len Lucia Starovecká a KADAL z klubu PS farm. 120 kilometrovú trať zdolali priemernou rýchlosťou 14, 793 km/h a obsadili 11tu priečku. Celkovo dokončila pretek len tretina jazdcov a to 12 z 36 štartujúcich.

Tohtoročný šampionát patril Sabrine Arnold, ktorá vyhrala obe súťaže. Obdiv si vo štvrtok zaslúžil desaťročný TARZIBUS, ktorý predviedol úžasný výkon, po príchode z jednotlivých kôl mu stačilo chladenie v speedline a hneď rovno vklusal do veteriny. Titul vyhrali spôsobom štart-cieľ a v skutočne nie veľmi priaznivých podmienkach prebehli trať rýchlosťou 22, 531 km/h. Víťazstvo si vybojovala aj v sobotu so sedemročnou kobylou TAMMAM LA LIZONNE priemernou rýchlosťou 20, 48 km/h.

V tímovej súťaži Majstrovstiev Európy zvíťazilo Španielsko, druhá priečka patrí Taliansku, a tretie najlepšie časy dosiahlo Švédsko.

Organizátori tohto ročníka majstrovstiev išli do veľkého risku. Minuloročný pre-ride konajúci sa na rovnakom mieste, v obrovskom mestskom parku v Bruseli, bol ukážkou veľkých nedostatkov tohto miesta pre prípravu vytrvalostného podujatia takéhoto rozmeru. Jednalo sa o welfare koní a to o betónový podklad pod boxy, pri chladení, na miestach odpočinku, stiesnené podmienky vo vetrine. O obrovské vzdialenosti medzi parkovaním a miestom konania. Trať bola rovnako hodnotená veľmi zle. Priestor štartu bol situovaný napríklad na len 2, 5 m širokú cestu, ktorú lemovali vysoké stromy, pri takom veľkom počte koní na štarte, bola vysoká pravdepodobnosť, že by mohlo dôjsť ku kolízii. Samotná trať bola hlavne v centre parku pretkaná prechodmi cez cestu, ktoré boli lemované hlbšími kanálmi okolo obrubníkov, križovala úseky s klzkou zámkovou dlažbou a na predelenie niektorých úsekov cesty boli použité drevené približne polmetrové koly trčiace z trate. Predstava, že 80 koní na štarte sa rúti do takýchto podmienok znie nebezpečne. Po minuloročných pretekoch organizátor prisľúbil nápravu, ktorú sme mohli vidieť hlavne v zázemí a skrátil vzdialenosti medzi parkovaním po príjazde z kola a priestorom chladenia, stajňami a pod. No väčšina podmienok ostala rovnaká. Ale úplne absurdne sa účastníci pretekov, ktorí išli nižšou rýchlosťou, museli cítiť, keď pri prechode cez cestu museli čakať na zelenú a prejsť cez prechod, lebo premávka už nebola riadená organizátorom. Situáciu spríjemňovali ochotní členovia organizačného tímu.

V utorok 15. 8. sa konalo otvorenie a predstavenie jednotlivých reprezentačných tímov pre Majstrovstvá Európy seniorov, ktoré mali štartovať 17. 8. 2017. Prebehlo v skromných podmienkach, bez akéhokoľvek sprievodného programu a po úvodnom drinku a občerstvení v podobe hranoliek ostalo zúčastneným len pozrieť otvorené stánky s vytrvalostným vybavením.

Verím, že organizácia podujatia svetových rozmerov je nekonečne ťažká a v konečnom dôsledku všetko dobre dopadlo, preto konštatovanie ukončím len poďakovaním za reprezentáciu, gratuláciou tím, ktorí uspeli a vierou v lepší výsledok na budúci rok.

Brussels (BEL) 17-08-2017-CH-EU CEI 160km

Brussels (BEL) 19-08-2017-CH-M_E_YH 120km

 

image2 image3 IMG_7537


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You