CRYSTAL CUP Topoľčianky 2018 – výsledky

Druhý ročník podujatia CRYSTAL CUP sa odohral posledný augustový víkend 2018. Priestory organizátorom prepožičal areál dostihovej dráhy NŽ v Topolčiankach. Usporiadateľ, Monty ranč, spolu so svojimi partnermi otvorili niekoľko národných a medzinárodných súťaží, v rámci ktorých sa odohrali aj Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalosti 2018.

Preteky odštartovali netradične už v piatok medzinárodnou súťažou CEI * 80 km A. Štyri jazdecké dvojice sa od začiatku držali spolu, no po prvom kole ich opustila Lucia Rovná a CRYSTAL /Monty ranč/ pre krívanie koňa. O konečnom poradí sa rozhodlo až vo finishi. Prvé miesto si odniesla jediná zahraničná štartujúca, Poľka, Justyna Klimek a SABIH. Druhá priečka patrí Lucii Marošovej a iba 6 ročnej kobyle TERICA DE FLORINAS, dvojica jazdiaca za Shereen Endurance Klub prebehla pretek priemernou rýchlosťou 13,917 km/h len sekundu za víťazkou. Hneď za nimi, tretia, skončila Lucia Starovecká a KALA z klubu JŠK PS Farm Sv. Jur, čím si dvojica tesne splnila kvalifikáciu na Majstrovstvá sveta mladých koní 2018.

Už na začiatku týždňa bolo jasné, že túto udalosť bude sprevádzať nepríjemné počasie. Predpoveď hlásila dážď a prehánky. V piatok sa súťažiaci stretli s nepríjemnými búrkami, no občas sa ukázalo aj slnko. V sobotu na štarte najvyššej súťaže, ktorej súčasťou bola zároveň súťaž Majstrovstiev Slovenska seniorov 2018 vyzeralo počasie celkom príjemne a vydržalo celý deň. Účasť bola skromná, v medzinárodnom preteku CEI** 2x70km, rozloženom do dvoch dní, odštartovalo dohromady 7 jazdcov a koní z toho 5 slovenských, ktoré mali možnosť bojovať o titul Majstra. Od štartu prebrala vedenie Dominika Kleinová a SHEINA zo Shereen endurance klubu, v najlepšom čase, hladko dobehli do cieľa prvého dňa. Ten absolvovali všetky dvojice, no Dominika si vytvorila úctyhodný 13 minútový náskok na druhú Luciu Rovnú s kobylou MERSUCH III 5 SK z Monty ranča a Luciu Staroveckú a KATAKI z JŠK PS Farm Sv. Jur. Druhý deň pokračoval zhoršeným počasím, neustálim mrholením striedaným daždom, trať bola mokrá a na niektorých miestach hlboká. Dominika a SHEINA napriek tomu nepoľavili a dobehli do cieľa víťazne s náskokom. A s prehľadom tak získali titul Majstra Slovenska seniorov 2018, prvé miesto v medzinárodnej súťaži. Ich celkový čas na trati bol 8 h a 42 minút. Vo zvyšku súťažiacich sa poradie upravilo po druhom kole, kedy mali kone za sebou už 120 kilometrov. Problémy s metabolikou a nepravidelné chody zastavili Luciu Rovnú a MERSUCH III 5 SK a chody zradili aj ZUBIho s Vierou Smolinskou, ktorí sa držali na priebežnom štvrtom mieste, ale nakoniec boli vylúčení. Druhé miesto  a titul prvého vicemajstra získala Lucia Starovecká a KATAKI, ktorá dobehla necelých 20 minút po víťazke. Tretia priečka v súťaži CEI** 2×70 km patrí maďarskej dvojici Alexe Perlaky a LUCIFERovi. Štvrté miesto a zároveň druhým vicemajstrom vo vytrvalosti s pre tento rok stal Vratislav Gallo a HEDI s celkovým časom 9 h a 53 minút. Zo siedmich štartujúcich dokončili ťažkú súťaž štyri dvojice. 

Napínavejší priebeh mala tento rok nedeľná majstrovská súťaž juniorov otvorená v rámci CEIJYR* 80 km. Na štart za nepríjemného počasia sa postavilo 6 dvojíc, všetky zo Slovenska, čo je po minulých ročníkoch so slabšou účasťou príjemná správa. Krátko po štarte sa od skupiny oddelili a vyrazili dopredu Erika Tešovičová so SHADIT zo Shereen endurance klubu a Miriam Kmeťová s valachom O´BAJAN KABALA. Dvojica jazdí za usporiadateľský klub, Monty ranč. Erika štartovala do každého kola s náskokom, no Miriam ju v priebehu kola dokázala dobehúť a o víťazke sa rozhodlo po poslednom CP, kedy Erika konkurentke definitívne ušla z dohľadu a prvé miesto v súťaži spolu s titulom juniorského Majstra Slovenska vo vytrvalosti 2018 získala. Dvojica prebehla trať priemernou rýchlosťou 17,89 km/h. Strieborná Miriam a O´BAJAN KABALA dosiahli priemernú rýchlosť  17,55 km/h. Tretie miesto a bronzová medaila patrí Alexandre Vladárovej s valachom BENTLEY of Angels gardens /Ranč Paradise/. Štvrtú priečku obsadila Natália Sobolová a KORA /Jk CREDENDO VINCIT/ a piatu Kristína Perpitsová so žrebsom MUZIKÁLom. Pretek nedokončila len Alexandra Drábiková a MERSUCH III 8 SK pre krívanie koňa.

Cenu kondície udelila komisia rozhodcov v oboch majstrovských súťažiach. V preteku CEI** 2×70 km ju udelila prvej v cieli, kobyle SHEINe a rovnako aj v preteku CEIJYR* 80 km získala ocenenie SHADIT.

V sobotu štartovala rovnaká súťaž ako v piatok CEI * 80 km B. Súťažili tiež štyri dvojice, no tentokrát všetky zahraničné a tri dokončili. Z výhry sa tešila Češka Nicol Vicencová a SARIA.

Dostávame sa k výsledkom národných súťaží.
CEN 80 km, 9 štartujúcich/7 dokončilo:

 1. miesto: Pavlusová Simona a SALLYMA, priemerná rýchlosť 14,68 km/h /Monty ranč/
 2. miesto: Kresanová Kinga a APPOLO, priemerná rýchlosť 14,68 km/h /Monty ranč/
 3. miesto: Glacová Romana a SONADOR 1, priem. rýchlosť 14,45 km/h /CZE/
 4. miesto: Bakoš Martin a KOHEILAN CALYSTA, priem. rýchlosť 14,44 km/h /JK Agropartner/
 5. miesto: Hanzen Pavol a DE TARENT, priem. rýchlosť 14,04 km/h /JS Topolčianky/
 6. miesto: Schwarzová Jana a BARRANY, priem. rýchlosť 14,04 km/h /JS Topolčianky/
 7. miesto: Lišková Simona a SHERRY, priem. rýchlosť 13, 82 km/h /JK Michalov dvor/

CEN 60 km, 7 štartujúcich a všetci dokončili:

 1. miesto: Adensamer Louise a SAGAN, priem. rýchlosť 15,82 km/h /AUT/
 2. miesto: Adensamer Florian a JUKUSHIMA, priem. rýchlosť 15, 82 km/h /AUT/
 3. miesto: Ondrejka Peter a DAHOMAN XI-78, priem. rýchlosť 15,82 km/h /JK NŽ Topolčianky/
 4. miesto: Almášiová Barbora a GAZAL V-12, priem. rýchlosť 15,82 km/h /JK NŽ Topolčianky/

CEN 40 km absolvovali tieto slovenské dvojice: Peter Németh a MAROCO, Barbora Almášiová a GAZAL V-19.

Na záver patrí poďakovanie organizátorom a všetkým, ktorí sa zaslúžili o príjemný víkend. Úspešným gratulujeme a všetkým prajeme veľa síl a odhodlania do budúceho ročníka.

 

IMG_3711  IMG_3650

Výsledky:
http://www.enduranceresults.info/endurance-team-styria/results-2018

Fotky:
https://www.flickr.com/photos/41585112@N05/albums/72157700368828354
https://www.facebook.com/pg/abfotovideo1/photos/?tab=album&album_id=1754829104612255


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You