Toscana Endurancelifestyle 2018

37969524_1967410543318240_603205771353653248_n

V areáli Ippodromo San Rossore, Pisa sa konalo 24. – 27. júla podujatie gigantických rozmerov pod záštitou šejka Mohammeda Bin Rashid Al Maktouma. Veľký, priestranný areál hostil tento festival už po druhý rok a tentokrát prilákal ešte viac účastníkov. Dá sa povedať, že išlo o najväčšie vytrvalostné podujatie v Európe a napriek tomu bolo zorganizované celkom úspešne.

Hlavným bodom programu Toscana Endurancelifestyle 2018 boli Majstrovstvá Európy juniorov a mladých jazdcov, naplánované na štvrtok 26. júla. Tu nám urobila obrovskú radosť Michaela Supeková, ktorá vybojovala pre Slovensko prvú medailu na vytrvalostnom šampionáte!

Hneď po štarte sa oddelila menšia skupina jazdcov, ktorá sa celý čas držala v popredí. V nej Miška spolu so sestrou Luciou a hŕstkou španielskych a francúzskych dvojíc určovali priebeh závodu. Pretek bol rozbehnutý výborne, hoci konkurencia európskej, možno povedať, že dokonca svetovej špičky bola veľká, dievčatá aj kone boli perfektne pripravené a ťažký závod zvládali podľa plánu. Neočakávané bolo vypadnutie dvojice Lucky s IRISHom pre nepravidelné chody valacha. IRISH bol po závode v poriadku, no možno malé zaváhanie zmarilo šance na druhú medailu.
Miška s kobylou GIROLA DE QUERCUS, pôvodom zo Španielska, pokračovala do posledného kola. Vyrazila svižne a hravo predbehla vedúcu skupinu koní, urobila si úctyhodný náskok. Kobyla vyzerala výborne a naše šance na majstrovský titul boli extrémne vysoké. Keď sa dvojica objavila na dráhe spustila obrovský rozruch a nevedeli sme sa dočkať, kedy prekročí cieľ. V závere sme boli svedkami napínavej a vzrušujúcej scény. Miška a GIROLA cválali do cieľa no za nimi sa nečakane objavila skupina dobiehajúcich koní. Len pár metrov pred cieľom sa podarilo precválať našu juniorku a zlato si odniesla domov španielka Raquel Costa Codina so šikovnou kobylou TUNEZ COST vlastného chovu. Chladenie GIROLY trvalo dlhšie a slovenský tím čakal na úplnú istotu. Kobyla veterinu zvládla skvelo a zaslúžený titul vicemajsterky Európy juniorov a mladých jazdcov si definitívne odniesla Miška a GIROLA DE QUERCUS. Už minulý rok dosiahla dvojica perfektný výsledok na Majstrovstvách sveta juniorov a mladých jazdcov, v talianskom Valeggio, kde dobehla ôsma z 93 štartujúcich, svoje skóre tentokrát vylepšili. Ako tretia bola v cieli francúzska dvojica Lilou Tomas Arnaud rovnako s kobylou, SCHERAZADE LARZAC, ktorá vyzerala vo veterine skutočne výborne. Priemerná rýchlosť víťazov bola cez 22,6 k/h, v horúcom počasí na pečúcom slnku skutočne skvelý výkon o čom hovorí aj konečný sumár. Dokončiť sa podarilo len 22 koňom z celkového počtu 49 štartujúcich.

V piatok pokračoval festival ďalšími súťažami. Vďaka dotáciám a vysokým výhram počet štartujúcich extrémne narástol. A hneď od začiatku sa počítalo s veľkým množstvom vylúčených. V najvyššej súťaži CEI** 120 km štartovalo 179 koní! A z toho 8 našich želiezok v ohni.
Najlepší slovenský výsledok vybojovala opäť Michaela Supeková s valachom menom FURIUS, ktorí prebehli cieľom ako deviaty a ich priemerná rýchlosť bola 20,5 km/h. Len päť priečok za nimi, ako 14ta, skončila sestra Lucia Supeková a MIZ ELLA s priemernou rýchlosťou 19,2 km/h. Obe dvojice jazdiace za JK Napoli potvrdili svoje kvality aj v tomto preteku. Veľký úspech zaznamenala ďalšia Slovenka Lucia Marošová s kobylou SHEREEN /Shereen endurance klub/, ktoré vďaka skvelej rýchlosťi 17,7 km/h obsadili 28mu priečku. 36ta úspešne skončila Zuzana Ciranová a minuloročná majsterka Slovenska ML ANGELINA /Ranč Paradise/ priemernou rýchlosťou 16,9 km/h. Dvojica Viera Smolinská a ZUBI /Jšk PS Farm Sv. Jur/ zvládla ďalšiu 120tku rýchlosťou 15,7 km/h a obsadili tak 47mu priečku. Pole uzatvárajú na 77om mieste Martin Gallo a BETTY /JK Tavarok/ a druhá kobyla HEDI z jeho stajne jazdená poľskou jazdkyňou na 76 priečke, priemernou rýchlosťou bezmála 13,9 km/h. Celkovo prešlo úspešne záverečnou veterinou len 79 koní. Nedarilo sa Simone Chlpáčovej so CHANTAL, ktoré boli vylúčené po prvom kole a Petre Piatrovej s kobylou Bojovníčka po druhom kole, pre nepravidelné chody oboch kobýl.
Z víťazstva sa tešil Al Khayari Saeed Hamoud Saeed na koni SAHESS LOTOIS, ktorých priemerná rýchlosť bola dychvyrážajúca, 26,7 km/h.

V súťaži CEI * 81 km sme mali tri dvojce. Prvá Slovenka v cieli bola Dominika Kleinová so sedemročným valachom. Dvojica zo Shereen endurance klubu Dominika a VICTUS S obsadili 13tu priečku priemernou rýchlosťou 18,5 km/h. Hana Benediktová a KATAKI /Jšk PS Farm Sv. Jur/ prebehli cieľom ako 18te priemernou rýclosťou 17 km/h. Pre krívanie sa nepodarilo dokončiť Jánovi Draškovičovi z rovnakej stajne s valachom KARL HANS RUMENIGE. Úspešných bolo 70 dvojíc zo 111 štartujúcich.

Všetkým zúčastneným patrí obdiv za výkony podané v takom teple a v častokrát hlbokom piesku. Úspešným gratulujeme a ostatným želáme veľa sily do ďalších výziev. Otázkou do budúcnosti zostáva, či sa niekedy podarí prekonať veľký slovenský triumf Mišky s GIROLOU, ktorý sme mali možnosť sledovať.

 

foto: Endurance Lifestyle
http://www.endurancelifestyle.it/toscanalifestyle2018/

 


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You