Tryon, WEG 2018

weg_tryon2018_logo_po_4ct_lbg_l

Report DEŇ PO……

S pocitmi , ktoré ťažko opísať som sa konečne dostal k tomu ,aby som Vám priblížil udalosti na Majstrovstvách sveta v Endurance 2018 na WEG ( Tryon ,NC , USA).
Po mojom desaťdňovom pobyte v dejisku WEG , kde od začiatku škrípala organizácia a celý areál ,ale hlavne endurance sektor ,bol a stále je jedno veľké stavenisko , prišiel konečne deň D – deň šťartu. Naše kone a jazdci vyzerali v dobrej forme a hektická atmosféra uplynulých dní sa zrazu akosi ukľudnila.
Štart súťaže bol o 6:30 lokálneho času v úplnej tme. Na prvom crew pointe (8,5 km ) sme zaregistrovali prvú skupinu , ktorá prebehla v prekvapivo vysokej rýchlosti. Postupne začali prichádzať ostatní , ale prepočty rýchlostí akosi nesedeli. To bol moment , keď začali prichádzať správy , že časť štartového pola išla istý úsek po nesprávnej trati. To nám potvrdili frustrovaní jazdci, ktorí tvrdili , že v tme a chaose po štarte ich na nesprávnu časť trate naviedli oficiálni stewardi. Tito jazdci , medzi ktorými boli i naši ,urobili tak viac ako 10 km navyše a naopak prvá rýchla skupinka o 5-6 km menej. Atmosféra bola čím ďalej hustejšia.
Prvý okruh mal takmer 40 km . Pred jeho dokončením sme dostali oficiálnu informáciu , že preteky sú zastavené , počká sa na posledného koňa , ktorý prejde cez VET CHECK a o 45 minút budú odštartované “ nové MS “ už len na zvyšku trate. – 120 km…
Túto informáciu sme všetci prijali opäť so zmiešanými pocitmi , z ktorých prevládala hlavne obrovská frustrácia. Okamžite bola zorganizovaná protestná petícia za zrušenie podujatia , s víziou usporiadať náhradné majstrovstvá v horizonte do 4 mesiacov. Podpísalo ju cca polovica chefov equip zo 40 štarujúcich národov (19), vrátane mňa.
Toto riešenie sa v danej situácii zdalo byť najkorektnejšie i keď nie ľahko realizovateľné . Minimálne , by nebolo porušené žiadne pravidlo. Akokoľvek , ale čas bežal a k žiadnej zmene neprišlo.
Väčšina jazdcov naozaj nastúpila na opakovaný štart náhradnej majstrovskej súťaže o 11:15.
To znamenalo , že posledný jazdec by teoreticky mohol byť v cieli až okolo polnoci . Na toto určite organizátori ani GJ neboli pripravení a ja osobne som niekoľko krát zdôraznil , že v tme sa nedá držať minimálna rýchlosť , napriek tomu , že trať bola korektne upravená .
Problémy nenechali na seba dlho čakať . Počas prvého kola náhradnej súťaže prišla náhla prietrž mračien , ktorá zdevastovala nie len časť trate , ale úplne zatopila veterinu aj holding area.
Po absolvovaní veteriny sa naši dvaja jazdci – M. Hoffmann a M. Malá rozhodli odstúpiť . Lucia Starovecká s Kadalom pokračovali . Práve v momente , keď som opúšťal s Kadalom veterinu po druhom kole , technický delegát prostredníctvom reproduktora oznámil , že preteky a Majstrovstvá sveta 2018 sú zastavené a zrušené . Dôvod – kombinácia nebezpečných poveternostných a technických podmienok , ktoré viedli k eliminácii veľkého počtu koní z metabolických dôvodov.
Nasledovala rozhorčená reakcia všetkých prítomných. Dokonca niekoľko jazdcov , demonštratívne precválalo chladiacou zónou a v sedle vnikli až na VET GATE.
Čo dodať na záver. Nerád by som na tomto mieste robil akékoľvek závery , i keď svoj názor mám.
Priniesol som iba tento stručný obrázok udalostí včerajšieho dňa.
Hádam iba malý osobný koment , ktorý si neodpustím.
Rozhodnutie zastaviť podujatie prišlo neskoro! Jazdci a kone absolvovali v priebehu dňa 110- 140 km bez vylsledku . Mesiace tvrdej práce, úsilia a nemalá investícia je dnes v oblakoch bez akéhokoľvek ocenenia .
Osobne dúfam v to , že prijateľné riešenie pre všetkých , nám kompetentní ponúknu čoskoro.

Vladimír Pažitný

 

 

Na internete sa objavilo množstvo videí a reportáží. Nájdete aj na:
https://www.facebook.com/enduranceSlovakia/
https://www.facebook.com/groups/vytrvalost/

https://www.facebook.com/groups/distanzreiten/?fb_dtsg_ag=AdxPmnNw72NZOJdzdCQbrU2wFAXNNS7d4Y69TdsBVM1wEA%3AAdyVHEKQlvyRXQ6ntQLX4kL6jjyrHljgRL1WROMnekjxvw

 

 

Dňa 11. 9. v TRYONe, na WEG 2018, absolvovali úspešne vstupnú veterinárnou prehliadkou všetky slovenské vytrvalostné kone. Vedúci equipy  mohol deklarovať zloženie slovenského družstva  na MS v endurance, ktoré ráno 12. 9. o 6:30 lokálneho času vyrazí na náročnú trať . Okrem technickej náročnosti, budú našli jazdci a kone bojovať s tridsaťstupňovou teplotou a vysokou vlhkosťou.
Nezanedbateľná je skutočnosť, že do Severnej Karolíny a dejiska WEG sa z Atlantiku blíži hurikán Florence .

Slovenský tím bude bojovať v zložení :

  • Mário Hoffmann s koňom Novi Sad D´ Aqui
  • Miriam Malá s koňom Eferia de Rio Frio
  • Lucia Starovecká s koňom Hosam I-12 SK/ KADAL

Počet štartujúcich je 120 zo 40 krajín sveta. 5 koní neprešlo vstupnou veterinou.

Držíme našim palce.

Výsledky môžte sledovať online na mobilnej aplikácii Intisaar.

 

 

Vedúci slovenskej vytrvalostnej výpravy na WEG 2018 Vladimír Pažitný, je od 2. 9. 2018 v dejisku Svetových Jazdeckých Hier v americkom TRYONe (NC) .
Večer, 3. 9. o 21:00 miestneho času, priletí do karantény prvý zo slovenských koní – KADAL a 4. 9. priletia ďaľsie kone – Novi Sad D´ Aqui0, Sonic de Vilaformiu a Eferia de Rio Frio .
Následne budú prichádzať ostatní členovia výpravy, aby sa kone mohli dňa 11. 9. prezentovať na vstupnej veterine.
Štart MS 2018 je 12. 9. o 7:00 lokálneho času (-6 hodín).

Slovenskú výpravu tvoria:

– Mário Hoffmann s koňmi Novi Sad D´ Aqui a Sonic de Vilaformiu
– Miriam Malá s koňom Eferia de Rio Frio
– Lucia Starovecká s koňmi Hosam I-12 SK/KADAL a FYF Shabaani
– Dr. Zuzana Soboličová – TEAM VET
– Vladimír Pažitný – CHEF d´ EQUIPE
Výpravu samozrejme dopĺňajú asistenti a groomovia.

Aktuálne informácie prinesieme čoskoro!

https://tryon2018.com/


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You