Ukončenie sezóny 2013

logo

Vytrvalostnú sezónu 2013 sme ukončili v sobou 14. 12. Zhrnutie diania a vyhlásenie výsledkov pre tento rok privítali príjemné priestory penziónu Maxim v Svätom Juri. Napriek vysokej účasti a novým tváram, ktoré sa zúčastnili vyhlásenia prvýkrát, niektoré dôležité osobnosti chýbali, škoda. Na úvod sme si minútou ticha uctili pamiatku Ing. Igora Fekára, bývalého predsedu a generálneho sekretára SJF, medzinárodného rozhodcu a staviteľa parkúrov, ktorý zomrel 10. 12. 2013. Pokračovali sme slovom Dušana Majerčíka. Bolo o hlavných udalostiach tohto roka, vyzdvihol úspechy slovenskej reprezentácie na Majstrovstvách Európy v českom Moste, kde napriek nešťastiu JK Napoli, slovenské reprezentantky dosiahli skvelé výsledky. Tento rok sa nám, žiaľ, nepodarilo postaviť na štart Majstrovstiev sveta juniorov žiadnu dvojicu. Novinky priniesli Majstrovstvá Slovenska, kde bola po prvýkrát vyhlásená komisiou súťaž družstiev. Dotkli sme sa aj často kladenej otázky nekorektných pretekov z pohľadu komisie v Kaľamenovej. Kde komisia znovu zdôraznila pochybenie na strane hlavného rozhodcu a technického delegáta. Výsledkom bolo uznanie pretekov, no súťažiacim sa nepričítali žiadne potenciálne získané body.

Hosťom bol aj Ing. Vladimír Chovan, ktorý ozrejmil momentálny stav v SJF, veríme že situácia bude v najbližších 30tich dňoch jasnejšia. Nech dopadne dianie v SJF akokoľvek, vytrvalosť by sa mala ďalej rozvíjať ako jedna z najzaujímavejších disciplín v jazdeckom športe. Pán Chovan nás zároveň pozval na preteky do Plaveckého podhradia, kde by sa mali na budúci rok konať okrem tradičných veľmi obľúbených prvých národných pretekov v sezóne aj majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostnom jazdení a zároveň medzinárodné FEI preteky, ktoré bude organizovať Jšk Sv. Jur.

Ďalšími ohlasovanými pretekami budú medzinárodné preteky v Šamoríne, Tatrách, EEER a pravdepodobne aj v Topolčiankach organizované tradične jazdeckým klubom Napoli, Šamorín. Vytrvalosť rok čo rok láka viac pretekárov, jej popularita stúpa, kvalita našich koní sa zvyšuje. Dokonca vyberáme z mnohých kandidátov dvojice, ktoré by sa mali zúčastniť rôznych šampionátov. Naši jazdci sú rovnako pozývaní na medzinárodné preteky.  Zvyšuje sa úroveň podujatí, materiálne zabezpečenie aj organizácia. To všetko viedlo k ďalšiemu postupu a JK Napoli sa dostal k možnosti prípravy prvého šampionátu, organizovaného na Slovensku, Majstrovstvá sveta mladých koní.

Ale hlavným dôvodom stretnutia v Karpatoch bolo vyhlásenie tých najúspešnejších jazdcov a koní a poďakovanie ľuďom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj vytrvalostného športu.

Prvou kategóriou boli seniori, tretím najúspešnejším jazdcom je Feras Boulbol z jazdeckého klubu Al Asil, ktorý sa Minigala nezúčastnil. Druhý Mário Hoffmann, za ktorého prevzal cenu Pavol Blaho. Najviac bodov si -“vybehala” znovu úspešná Lucia Starovecká z Jšk Sv. Jur. V juniorskej kategórii dosiahla na tretie miesto Lucia Marošová zo Shereen endurance klubu. Vďaka na jednu stotinu rovnakému počtu bodov udelila komisia vytrvalostného jazdenia dve prvé miesta Marike Jantošovičovej jazdiacej za DD ranč a Simone Chlpáčovej, Horský jazdci. Koňom roka 2013 sa stala GAMAAR, vo vlastníctve Silvie Potočnej, okrem iného aj vďaka reprezentácii a 20temu miestu na Majstrovstvách Európy. Po prvýkrát udelila komisia vytrvalosti aj ceny pre najúspešnejšie dvojice. Tretia v rebríčku je Silvia Potočná a GAMAAR, jazdiace za Fiaker Marianka, druhé miesto patrí Vratislavovi Galovi a Gobi z klubu Jagal, Mengusovce  a najviac bodov získala dvojica Lucia Rovná a KARA (Dahoman XI-14) Monty ranč, Nitrianske Pravno.

V rebríčku najlepších klubov si medzi sebou menia miesta rovnaké kluby ako minulý rok. Tretím najúspešnejším sa stal Jazdecký klub Napoli, Šamorín. Druhé miesto patrí klubu Al Asil, Liptovský Mikuláš a najviac bodov má na konte Jšk PS farm Sv. Jur, podobne ako minulý rok. Tento klub si tiež zaslúžil poďakovanie za podporu vytrvalosti na Slovensku.

Poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí sa zúčastnili na Majstrovstvách Európy v Moste. Silvii Potočnej a Lucii Staroveckej za úspešnú reprezentáciu. Ferasovi Boulbolovi za reprezentáciu, MVDr. Lucii Kálovej, ktorá dohliadala na veterinárnu stránku a Vladimírovi Pažitnému ako vedúcemu ekipy a tiež za všeobecnú podporu vytrvalostného športu u nás. Nezabudlo sa ani na majsterku Slovenska seniorov pre tento rok, Luciu Supekovú, členku klubu Jšk. Sv. Jur.

Oficiálne poďakovanie dostal aj JK Napoli, Šamorín, na čele s Alexandrom Nálepkom. Rovnako ani bez podpory a sponzorstva Ivana Slováka by sa táto sezóna nezaobišla. Tak ako by sa bez finančnej podpory Rastislava Supeka nekonalo už po niekoľko rokov naše Minigala. Komisia udelila bronzový odznak pri príležitosti životného jubilea rozhodcovi Pavlovi Tomášovi a na záver za 20 ročné pôsobenie, podporu a organizáciu bol ocenený dlhoročný predseda slovenskej vytrvalostnej komisie a jeden z jej zakladateľov Mgr. Dušan Majerčík, snáď bude mať rovnako veľa síl aj v budúcnosti.

Všetkým oceneným gratulujeme a veríme, že na budúci rok znovu na chvíľu vyzlečieme rajtky, stretneme sa a oslávime koniec úspešnej sezóny 2014.

Lucia Starovecká, najlepšia seniorská jazdkyňa roka 2013

Lucia Starovecká, najlepšia seniorská jazdkyňa roka 2013

 

Marika Jantošovičová, prvé miesto v juniorskej kategórii jazdec roka 2013

Marika Jantošovičová, prvé miesto v juniorskej kategórii jazdec roka 2013

 

Lucia rovná, juniorská jazdkyňa roka 2013

Lucia rovná, juniorská jazdkyňa roka 2013

 

GAMAAR, kôň roka 2013

GAMAAR, kôň roka 2013


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You