WEG 2014 v Normandii

logo-en

Majstrovstvá sveta vo vytrvalostnom jazdení na Svetových jazdeckých hrách v Normandii 2014 dokončila zo slovenského tímu len Silvia Potočná s kobylou Gamaar na 29. mieste zo 173 dvojíc na štartovnej listine (pre ťažké podmienky na trati sútaž dokončilo len 38 koni).

Víťazom sa stal Sheikh Hamdan bin Mohd Al Maktoum s kobylou Yamamah zo Spojených arabských emirátov. Druhá priečka putovala do Holandska zásluhou Marijke Visser s kobylou Laiza de Jalima, ktorá získala zároveň aj cenu kondície. Na treťom mieste skončil Abdulrahman Saad A.S Al Sulaiteen s koňom Koheilan Kincso z Kataru.

Podmienky na trati boli skutočne hrozné. Ground Jury sa rozhodla znížiť vylučovacie tempo, už po treťom kole, na 14 km/h.
Po štvrtom kole Lucia Starovecká s Balkánom a Silvia Potočná s Gamaar prakticky súčasne absolvovali veterinárnu kontrolu. V tomto istom čase boli ešte na trati štvrtého kola Feiruz Boulbolová s Musaferom a jej dcéra Charlotte Mlynčeková s Hadiou. Svetielko nádeje na úspech Slovenského družstva stále svietilo. Ak by tri kone dokončili v stanovenom tempe mohli sme byť tretí, najhoršie štvrtí. Po zhodnotení situácie sme sa rozhodli, že Feiruz a Charlotte sa musia rozdeliť, aby Feiruz zrýchlila a stihla v tempe v poslednej chvíli štvrtú VET GATE. Bohužiaľ v tej chvíli bol v “rechecku”eliminovaný Balkán , ktorý klusal dva krát, ale komisii sa chody nezdali . Charlotte už nemala šancu stihnúť štvrtú VET GATE, stiahli sme ju z trate a bola eliminovaná pre nedodržanie časového limitu. Silvia s Gamaar bojovali na rozbahnenej trati posledného kola a takmer hodinu za nimi vyrazila do posledného kola aj Feiruz s Musáferom. Feiruz sa však, po zvážení všetkých možností stihnúť vylučovací čas v cieli, rozhodla zastaviť Musafera a boli pre nedodržanie časového limitu eliminovaní . V tej chvíli úspešne absolvovala záverečnú VET GATE Gamaar a naše posledné želiezko v ohni Silvia Potočná tak zvládla náročnú trať v Sartilly. Ich priemerná rýchlosť bola 14,9 km/h, čo znamenalo 29. pozíciu v celkovom poradí. V obrovskej konkurencii 165 štartujúcich to je vynikajúci výsledok slovenskej vytrvalosti. I keď z celej päťčlennej equipy ukončila iba jedna dvojica, treba na tento výsledok pozerať v súvislostiach. Už na začiatku bolo jasné , že organizátor, technický delegát, autor trate, zbor rozhodcov a všetci kompetentní podcenili situáciu. Mimoriadne náročná trať sa po dažďoch zmenila na rozbahnené pole. Po druhom kole bolo síce vylučovacie tempo znížené na 14 km/h, ale v konečnom dôsledku sa toto rozhodnutie ukázalo ako neskorá reakcia na situáciu. Skutočnosť, že zo 166 štartujúcich dokončilo iba 38 pretekárov hovorí sama za seba. Zodpovedne môžem vyhlásiť, že počas mojej kariéry som podobnú situáciu nezažil.
Naše kone i jazdci boli pripravení a nespravili sme chyby. Majstrovstvá sú za nami a iba malý krôčik chýbal k úspechu družstva. Osobne som sklamaný z prístupu zodpovedných, o ktorom som napísal vyššie a môžeme iba čakať na reakciu verejnosti a hlavne FEI.

Silvia Potočná a Vladimír Pažitný
www.normandy2014.com

foto: Lucia Starovecká


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You